Araplar İle 3.5 Milyar Dolarlık Dev Yatırım: Masada Hangi Proje Var?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekmek için başta Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere ABD, İngiltere ve Avrupa’da temaslarda bulunuyor. Şimşek’in, ülkenin gereksinim duyduğu dış finansmanı bulmak için gerçekleştirdiği yurt dışı turlar, Meclis’te de gündeme geldi. Şimşek, “Şunu net şekilde söyleyeyim, hiçbir yurt dışı ziyaretimde hiçbir kimseden para talebinde bulunmadık” dedi.

Şimşek, İngiltere ziyaretini anımsatarak, “Orada bütün yatırımcılarla, reel sektörü temsil eden şirketlerle, finans sektörüyle görüştük. Biz bir program uyguluyoruz. Bu programın çerçevesini tabii ki iletişim boyutuyla anlatmamız lazım. Dolayısıyla kapı kapı dolaşıp hiçbir yerden hiçbir talebimiz yok, tamamen ülkemizde şu anda uygulanan programı anlatmak amaçlıdır” diye konuştu.

BAE İLE YATIRIM GÖRÜŞMESİ

Hükümet, seçimlerin hemen ardından kaynak arayışları kapsamında öncelikle “dost” olarak nitelendirilen Körfez ülkelerinin ziyaret etti. Birleşik Arap Emirlikleri ile 51 milyar dolara yakın bir yatırım ya da finansman program açıklandı. Bunun 11 milyar dolarlık bölümünü tahvil ihracı oluşturuyor. Yıl sonuna kadar bu sürecin tamamlanmasını bekleniyor.

Paket kapsamında yenilenebilir enerjiye yaklaşık 27 milyar dolarlık bir yatırım da konuşuluyor. Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırım için görüşmeler devam ediyor. Somut bir yatırım kararı henüz çıkmadı.

STRATEJİK YATIRIM

Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji dışında son derece stratejik bir alana daha yatırım konusunda bazı görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye, 120 kilometre uzunluğundaki Gebze-Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Çatalca arasına hızlı tren hattı inşa etmek istiyor. Bir geliş-bir gidiş iki hat olacak. Hem yolcu hem de yük taşınacak. Yolcu trenleri 160 kilometre, yük trenleri 80 kilometre hız yapacak.

Avrupa ve Anadolu yakasını Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden raylarla birbirine bağlayacak demiryolu hattının tahmini yatırım tutarı 3-3.5 milyar dolar aralığında bulunuyor.

BAE HEYETİNE ANLATILDI

Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir heyet, kısa süre önce Türkiye’yi ziyaret etti. Heyete, Gebze-Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Çatalca hızlı tren projesi de ayrıntılı olarak anlatıldı.

Kaynaklar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin değerlendirme sürecinde bulunduğunu kaydederek, “Henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmedi” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de bu tür büyük ve stratejik yatırımlarda şu ya da bu biçimde yer alır mı? Yatırım ve dış finansmanda, Bakan Şimşek’in “dost” ülke ölçütünün karşılığının olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x